Nejprodávanější WiFi routery. Nejlepší recenze má TP-Link
Bez Wi-Fi routeru se dnes už doma nehnete. Uvažujete-li nad novým modelem, nejprodávanější Wi-Fi routery mohou být pro vás vhodnou volbou. Při mém hodnocení nejoblíbenějších modelů jsem vycházela z žebříčků popularity na známých portálech, např. Heureka, Alza a několika dalších. Budu ráda, pokud se podělíte o své osobní zkušenosti v komentářích na konci článku.
Nejprodávanější WiFi routery
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
TP-Link Archer AX53 | Zobrazit produkt | |
TP-Link Archer C6 | Zobrazit produkt | |
TP-Link TL-WR841N | Zobrazit produkt | |
TP-Link Archer AX23 | Zobrazit produkt | |
TP-Link Archer C80 | Zobrazit produkt |
Dvoupásmový router (2,4 GHz 574 Mb/s + 5 GHz 1 201 Mb/s) generace WiFi 6 s podporou sítě OneMesh – to zní velmi dobře. Wi-Fi router mě příjemně překvapil více parametry. Především plynulým streamováním a stahováním v rozlišení 4K s 1,8 Gb/s WiFi, technologií OFDMA, BeamForming, front-end modulem a čtyřmi anténami. Dobrou zprávou je, že tento router podporuje všechny evropské poskytovatele internetových služeb (s dodatečnou podporou L2TP/PPTP), pomocí mobilní aplikace Tether umožňuje nastavit rodičovskou ochranu a upozorní na nová připojená zařízení. Router podporuje standard 802.11s i všechny předchozí standardy 802.11 (a/b/g/n/ac/ax), k dispozici jsou 4× LAN 1 Gbit a 1× GWAN porty, šifrování WPA-PSK, WPA2-PSK a WPA3. Ethernetový kabel se nachází v balení, což považuji za malé plus. Recenze potvrdily velmi dobrý výkon přístroje/pokrytí, přístroj má dobrou rychlost a funguje bez výrazného zpoždění i při použití více zařízení. Cena není přehnaná, vzhledem k tomu, co všechno router nabízí, je poměr cena/výkon na opravdu dobré úrovni.
Opět jde o dvoupásmový router, avšak není tak rychlý jako Archer AX23. V pásmu 2,4 GHz je max. rychlost 300 Mb/s a v 5 GHz pásmu 867 Mb/s. Na výběr jsou 4× Gbit LAN a 1× GWAN porty, což je přirozeně plusem tohoto modelu. Čtyři externí antény jsou podobně jako u modelu Archer AX23 vybaveny technologií BeamForming, router je kompatibilní s technologií OneMesh a nastavit lze jednoduše pomocí aplikace TP-Link Tether. Chválím podporu starších i novějších standardů 802.11 (a/b/g/n/ac), technologii MU-MIMO s možností obsluhovat více zařízení současně a také nejnovější protokol zabezpečení WiFi sítě WPA3. Zaujala mě technologie tvarování paprsku, díky čemuž router detekuje zařízení s nízkým výkonem i ty vzdálené a sílu bezdrátového signálu soustředí je směrem. Router působí bezpečně a přestože patří pouze do generace „WiFi 5“, svůj úkol splní více než dobře. Rychlost Wi-Fi přenosu 1 167 Mb/s není nejhorší, přestože se modelu Archer AX23 nevyrovná (1 775 Mb/s).
Už podle ceny mi bylo zřejmé, že tento router toho hodně nabídne, přiznávám, nejsem zklamaná. Dvoupásmový router generace WiFi 6 podporuje standardy 802.11a/b/g/n/ac/ax a nabízí max. rychlost WiFi 2 976 Mb/s. Ve 2,4 GHz pásmu je max. rychlost streamování 574 Mb/s a v 5 GHz pásmu 2 402 Mb/s, což samo o sobě potvrzuje, že router je rychlý. I v tomto případě jsou k dispozici 4 externí antény s technologií BeamForming, u vyšších řad TP-Link routerů jde očividně o standard. Pozitivní zprávou je kompatibilita s Amazon Alexa, router lze ovládat hlasovými příkazy, avšak chybí mi možnost ovládání přes Google Assistant. Chválím i zabezpečení TP-Link HomeShield pro neomezený počet klientů a šifrování WPA3, jde podle mě o jednu z nejdůležitějších vlastností, která by neměla chybět žádnému routru. Jako v případě modelů Archer AX23 a C6, ani zde nechybí 1× GWAN a 4× LAN 1 Gbit port. TP-Link Archer AX53 je kompatibilní s TP-Link OneMesh i EasyMesh. Mobilní aplikace Tether vypadá být jednoduchá na ovládání, což považuji za plus. Dá se pomocí ní nastavit rodičovská kontrola a informuje o každém novém připojení. Vzhledem k ceně mi trochu chybí možnost připojení přes USB. Připojení k internetu je rychlé, což potvrdili i spotřebitelé. Pokud se smíříte s vyšší cenou, podle mě jeho výběr litovat nebudete.
Vzhledem k přijatelné ceně mě oslovila vysoká přenosová rychlost. V 2,4 GHz pásmu je to 600 Mb/s, v 5 GHz pásmu je to až 1 300 Mb/s. Podporuje standardy 802.11a/b/g/n/ac, což vůbec není špatné. Potěší také šifrování (WP3) a směrovač disponující technologií MU-MIMO s možností obsluhovat více zařízení současně a technologií BeamForming. Pro kabelové připojení slouží 4 LAN konektory, pro připojení k internetu slouží WAN konektor, což je víceméně standard. Zaujaly mě funkce Airtime Fairness a SmartConnect, chválím technologii OneMesh i jednoduché nastavení pomocí aplikace TP-Link Tether. Rozdíly mezi nejprodávanějšími routry TP-Link nejsou podle mě příliš velké, proto jde vysloveně o záležitost preferencí. Podle recenzí se tento model vyplatí.
Mimořádně levný Wi-Fi router, nízká cena je jeho největší výhodou. Podporuje totiž pouze standardy 802.11b/g/n, 2,4 GHz síť o max. rychlostí 300 Mb/s a zabezpečení není tak vysoké jako u předchozích modelů (WPS, WPA, WPA2, WPA-PSK a WPA2-PSK). Externí antény jsou sice pouze 2, ale podle recenzí tento router nabízí základ za přiměřenou cenu. WiFi 4, 1× WAN a 4× LAN 100 Mbit konektory a instalace pomocí CD, to nejsou potěšitelné parametry. Plusem je rodičovská kontrola, technologie CCA i funkce IP QoS. Router disponuje pouze základními funkcemi, proto jej nepovažuji za nejlepší volbu. Je sice levný, ale to, co tento router nabízí, ceně plně odpovídá.
Mé tipy
Přestože se při pohledu na nejprodávanější Wi-Fi routery může zdát, že v nabídce jsou jen TP-Link routery, není to jediná možnost. Maximální rychlostí WiFi 2 976 Mb/s, podporou standardů 802.11ax i šifrováním mě zajal router Cudy WR3000. Milovníkům značky Asus dávám do pozornosti router TUF-AX6000 s max. rychlostí až 6 000 Mb/s. a 6 externími anténami. Mě velmi zaujal i dvoupásmový WiFi 7 router TP-Link Archer BE230 rychlostí WiFi 3 570 Mb/s.