Nejprodávanější vestavné myčky nádobí. Nejlepší recenze má Bosch
Dnes jsem si pro vás připravila hodnocení nejprodávanějších vestavných myček nádobí na našem trhu. Vycházela jsem z žebříčků popularity na různých webech (jako Heureka, Alza, Planeo a několika dalších), kde se oblíbenost liší jen mírně. Budu ráda, pokud můj osobní názor na dané produkty doplníte o své zkušenosti v komentáři na konci článku.
Nejprodávanější vestavné myčky nádobí
Dlouhodobě nejprodávanější vestavná myčka nádobí na více webech, což svědčí nejen o její popularitě, ale také o jejích kvalitách. Whirlpool nejsou jen pračky (jednu mám doma), ani v případě myček nádobí nechybí technologie 6. smysl. Ta mě na spotřebičích Whirlpool „baví“ nejvíc. Myčka díky němu zjistí úroveň znečištění a podle toho nastaví teplotu, dobu i výkon mytí. Pochvalu si zaslouží energetická třída B, myčka má kapacitu 14 sad nádobí, přitom na jeden cyklus mine pouze 9,5 l vody a na 100 cyklů 64 kWh, ale také třída hlučnosti B (43 dB). Potěšitelný je i výběr programů, 10 podle mě není málo. Kromě 6. smyslu, jsou to programy eco, intenzivní, rychlé mytí a sušení, tichý, rapid 30', sklo/křišťál, předmytí, sanitace a samočištění. Líbí se mi LED světelná signalizace fáze mytí a automatické otevírání dveří, odložený start (o 1 až 12 h) a multizóna pro mytí pouze v horním nebo dolním koši. Ovládací panel se nachází na horní liště dveří a ovládání působí jednoduše, což je jednoznačně plus. Také funkci PowerClean Pro (přesně nasměrovaným proudem vody se postará o nejodolnější nečistoty) a systém NaturalDry (rovnoměrná cirkulace vzduchu pro přirozené schnutí nádobí) vnímám jako pozitiva. V myčce chybí klasický košík na příbor, místo toho disponuje třetím košem (zásuvkou) nejen na příbory, ale také na drobné kuchyňské příslušenství. Popravdě každému vyhovuje něco jiného, zásuvka je občas o něco méně pohodlná, co se týče ukládání příborů, ale zase se lépe vyčistí. Podle recenzí je třeba při každém mytí zvolit manuálně tabletu (pokud nepoužíváte tekutý prostředek), což je menší minus. Myčka nádobí nepůsobí špatně, Whirlpool je osvědčená značka, tento model stojí za vyzkoušení.
Německá kvalita se nezapře, dosvědčují to i velmi dobré recenze. Podle nich jsou výsledky mytí skvělé a myčka nádobí je kvalitně zpracována. Kapacita 14 sad nádobí je očividně u klasických myček nádobí standard, při dané kapacitě však potěší energetická třída B, spotřeba vody je 9 l/cyklus (eco) a 65 kWh na 100 cyklů, a třída emise hluku B (42 dB). Přestože myčka nenabízí mnoho programů, jen 6, nejde o minus, jelikož díky kompatibilitě s technologií Home Connect lze spotřebič ovládat na dálku pomocí mobilní aplikace a dají se stahovat další programy. V nabídce jsou eco, auto (dle míry zašpinění nádobí si myčka určí množství vody, její teplotu a délku oplachování), intenzivní, hodinový, tichý a oblíbený (uložit si můžete kombinaci nejpoužívanějšího programu a přídavné funkce). Myčka je kompatibilní s Amazon Alexa, takže se dá ovládat hlasem, tuto možnost považuji za plus. K výhodám řadím technologii EfficientDry (ekologické sušení nádobí i díky automatickému otevírání dveří po dokončení cyklu), ukazatel stavu InfoLight a odložený start (max. 24 h). Zaujaly mě koše Flex, v překladu, jedná se o flexibilní koše, které se úpravou sklopných trnů a etažérů dají přizpůsobit podle potřeby. Horní koš lze navíc nastavit o 5 cm. Příbor se ukládá do výsuvné příborové zásuvky VarioDrawer, nikoli do klasického koše. Velkým plusem je ochrana proti úniku vody, myčka se v případě, že zaznamená únik vody, zastaví a vodu odčerpá. Mínusem je možná vyšší cena, avšak vzhledem ke kvalitě výrobku je akceptovatelná.
Úzká myčka nádobí s menší kapacitou (10 sad nádobí), nejde o negativum, menší kapacita mně osobně vyhovuje více. Již méně jsem spokojena s energetickou třídou D, na 1 cyklus spotřebuje 9,9 l vody a na 100 cyklů až 67 kWh energie. Třída emise hluku (B) je na dobré úrovni, 44 dB není mnoho. Ani výběr programů (8) není nejhorší (160minutový, 90minutový, 60minutový, AutoSense, eco, machine care, rychlý – 30minutový, opláchnutí a čekání), ačkoli mi chybí program na mytí skla. Automatické otevírání dveří, promítání informací na podlahu, odložený start (max. 24 h), nastavitelné koše (např. nastavitelná zásuvka na příbory MaxiFlex, systém QuickLift, speciální držáky s měkkými gumovými hroty na sklenice) a funkci AirDry pro rychlé a úsporné sušení považuji za plusy tohoto modelu. Podle recenzí skvěle myje nádobí, což by s ohledem na dvě sprchovací ramena (jedno sprchuje dolní a druhé horní koš) mělo být samozřejmostí. Přestože papírově nepůsobí špatně, až tak moc mě tato myčka nezaujala. Proti gustu však žádný dišputát.
Další vestavná myčka nádobí Whirlpool, tentokrát však jen s kapacitou 10 sad nádobí. To problém není, avšak energetická třída E a třída emise hluku C dobrou zprávou nejsou. Spotřeba vody při 1 eco cyklu je 9 l, což je dobré číslo, avšak spotřeba energie při 100 cyklech je až 76 kWh, hlučnost dosahuje 47 dB. Spotřebitelé v recenzích chválí nejen kvalitu mytí, ale také koš a zásuvku na příbory. Naštěstí nechybí technologie 6. smysl, multizóna na mytí pouze v horním nebo dolním koši, odložený start až o 24 h a ani automatické programy. Těch je však jen 6, konkrétně 6. smysl, křišťál, úsporný (eco na mytí při 50 °C), intenzivní, rychlé mytí a předmytí. Dobrou zprávou jsou i sklopné klapky a výškové nastavení horního koše, které rozšiřují možnosti využití myčky. Ukončení mytí ohlašuje zvukový signál, mínusem je chybějící otevírání dveří. Zvláště musím zmínit 10letou záruku na motor vypouštěcího čerpadla po registraci. Nejde vysloveně o špatný model, mně se nezamlouvá až tak jako WIO 3O540 PELG.
Klasická myčka nádobí s kapacitou 14 sad nádobí, což je fajn, zkritizovat však musím zařazení do energetické třídy E a třídy emise hluku C (46 dB). Spotřeba vody na 1 eco cyklus 10,5 l se mi zdá vysoká, stejně jako 95 kWh na 100 cyklů. K dispozici je 8 programů (160-minutový, 90-minutový, 60-minutový, AutoSense, eco, machine care, rychlý – 30-minutový, opláchnutí a čekání), což je docela dost. Chválím promítání informací na podlahu, automatické otevírání dveří (o 10 cm), odložený start o 24 h, dvojitě rotující rameno SatelliteClean pro lepší čištění, zásuvku MaxiFlex a celkově možnost přizpůsobit si vnitřní prostor. Nepopírám, myčka nádobí má své výhody, podle recenzí opravdu dobře myje nádobí a spotřebitelé považují poměr cena/výkon za výhodný, nicméně mě až tak neoslovila.
Mé tipy
Myčka nádobí je mimořádně praktickým pomocníkem. Nejprodávanější modely stojí za zvážení, avšak nejsou jediným možným řešením. Pokud hledáte levnou vestavnou myčku s pozitivními recenzemi, oslovit vás může model Candy CDIH 2D949. Milovníkům značky Mora doporučuji velkokapacitní myčku IM 6463, která pojme až 16 sad nádobí. Levná myčka nádobí Gorenje GI520E15X mě zaujala rychlým, jen 20minutovým programem. Dobrými recenzemi se může pochlubit také model Electrolux EEG48300L, který podle spotřebitelů představuje fantastický poměr cena/výkon.