Nejprodávanější hodinky na běhání

Nejprodávanější hodinky na běhání. Nejlepší recenze má Samsung

Sportovní (běžecké) smart hodinky by měly být odolné, mít pokročilé senzory, aby co nejpřesněji měřily fyzickou aktivitu, a odpovídající design. V mém hodnocení se dozvíte, jestli to nejprodávanější modely splňují. Při jeho tvorbě jsem se inspirovala žebříčky oblíbenosti na několika známých webech (např. Heureka, Alza). Jde jen o můj osobní názor, budu ráda, pokud ho v komentářích doplníte o své zkušenosti.

Publikováno: 07.11.2024
Aktualizováno: 07.11.2024
Obsah článku:

Nejprodávanější hodinky na běhání

Názov Hodnotenie Detail
Samsung Galaxy Watch Ultra5*Zobrazit produkt
Garmin fenix 7X Solar5*Zobrazit produkt
Xiaomi Redmi Watch 45*Zobrazit produkt
Apple Watch SE5*Zobrazit produkt
Apple Watch Series 95*Zobrazit produkt

Hodinky na běhání nejsou určeny pouze pro tuto jednu aktivitu, vždy nabízejí řadu dalších funkcí a sportovních režimů. Značku Samsung považuji za cenově přístupnou a zároveň kvalitní, týká se to televizorů i chytrých hodinek. V první řadě se mi na těchto hodinkách zamlouvají funkce, které jsou při měření fyzické aktivity důležité. Jde nejen o měření tempa, vzdálenosti a rychlosti, ale také o senzor tepové frekvence, měření tlaku a krokoměr. Nechybí výpočet kalorií, ten je samozřejmostí všech hodinek. Přiznám se, chybí mi údaj o sportovních aktivitách, které dokážou hodinky měřit. Uvádí se jen, že lze jednoduše přecházet mezi oblíbenými vytrvalostními sporty. Kromě běhu jsou to plavání (vodoodolné do 10 ATM/IP68, vhodné i do slané vody) či cyklistika a jejich kombinace (multisportový režim), ale zbytek si musí člověk domýšlet. Pochválit musím celkovou odolnost hodinek, počínaje leteckým titanem, ze kterého jsou hodinky vyrobeny, flexibilním sportovním řemínkem a konče vojenským standardem MIL-STD 810H. Pracovat dokáží tyto hodinky při teplotách od -20 do +55 °C a až do nadmořské výšky 9 000 m, to jsou opravdu dobrá čísla. Hodinky mě překvapily výdrží. V úsporném režimu je to při cvičení 48 hodin, bez cvičení 100 hodin, což je u sportovních hodinek více než slušné. Podle recenzí to ale až taková sláva není, spotřebitelé výdrž často kritizují. Pochvalu si zaslouží konektivita a přesnost zjišťování pozice – WiFi, Bluetooth 5,3, LTE, GLONASS a dvoufrekvenční GPS (L1 a L5). Jak potvrdily recenze, reakce jsou rychlé, což hodinkám slouží k dobru. Dobrou zprávou jsou i bezpečnostní funkce, konkrétně je to detekce pádů a SOS volání (86 dB zvukový signál se rozléhá do vzdálenosti 180 m). Zvláště mě zaujala funkce monitorování energetického skóre, umělá inteligence Galaxy AI v podle sesbíraných údajů (BioActive senzor) vytváří analýzu celkové kondice, takže budete vědět, jestli je čas na odpočinek nebo na cvičení. U hodinek na běhání to není až tak důležité, ale za výhodu považuji i NFC platby přes Google Pay aplikaci, za to si zaslouží palec nahoru. Nabíjení je bezdrátové, chybí USB-C, takže se nedají nabít ze žádného telefonu Samsung, což považuji za minus. Hodinky jsou zajímavé, ke sportování s ohledem na odolnost ideální. Úhlopříčka displeje 1,5" je poměrně velká, přestože jde o unisex model, na menší ruce se podle mě dobře vyjímat nebude.

Apple je Apple, kvalita se při něm nezapře. Samsung Galaxy Watch Ultra jsou vysloveně sportovní hodinky, Apple Watch jsou vhodné pro sport i pro běžné nošení, to vnímám jako plus. Sportovních režimů je vícero, nechybí mezi nimi ty hlavní – běh, cyklistika, fitness, chůze, jóga, plavání. Funkcí měření sportu je vícero, běžné jako krokoměr, tepová funkce, vzdálenost, rychlost a výpočet kalorií, i méně běžné než detekce zahájení aktivity, převýšení nebo vyjetá patra. Podle recenzí jsou měření přesná, což je velkou výhodou. Bezdrátové technologie NFC, bluetooth, WiFi a sledování polohy a trasy pomocí GPS, vestavěného kompasu a výškoměru si zaslouží pochvalu. Poslech hudby při sportování se mi zamlouvá – možné to je díky 64GB internímu úložišti nebo spárování s telefonem (z hodinek lze také telefonovat a odpovídat na zprávy). Apple Watch jsou zaměřeny na diagnostiku a monitoring sportovních aktivit a tělesných procesů – EKG, okysličení krve, tep, monitoring spánku, měření teploty těla. Detekce pádu, ale i rozeznání autonehody si podle mě také zaslouží pozornost. Jedná se o velmi praktické funkce. Sportovní hodinky by měly být mimořádně odolné, toto Apple Watch Series 9 splňují jen částečně. Voděodolné jsou do 50 metrů, pouzdro je vyrobeno z hliníku, to je pozitivum, ovšem sklíčko Ion-X výrazně odolné proti škrábancům není. K minusům řadím i slabou výdrž, Max. je to 18 hodin, v případě úsporného režimu 36 hodin. Nabíjení přes magnetický USB-C kabel je naštěstí rychlé, což je výhoda. Slabá baterka je největší nevýhodou tohoto modelu, s čím souhlasím. Na běhání se víc než hodí.

Mezi nejprodávanějšími hodinkami na běhání Garmin nemůže chybět. Jedná se o ověřenou a kvalitní značku, čemuž odpovídá cena. Samsung, Apple i Garmin jsou dražší, ale Garmin v tomto souboji vede. Byla jsem proto velmi zvědavá, jestli cena odpovídá tomu, co hodinky nabízejí. U sportovních hodinek jsou podle mě nejdůležitější ukazatele aktivity, zdraví a odpočinku. Smart watch Garmin jich nabízí pěkné množství. Health Snapshot, Body Battery (hodnota tělesné energie), sledování tepu, pulzní oxymetr (vstřebávání kyslíku), zatížení organismu, monitorování frekvence dechu a dechová cvičení, sledování spánku (rozpoznává jednotlivé fáze) a dokonce i sledování pitného režimu. Není to málo. Chválím přesné určení polohy, díky GPS, GLONASS a GALILEO, odolnost (rámeček je z nerezové oceli, vodotěsné jsou do 10 ATM) i možnost stáhnout si do hodinek topografické mapy TopoActive z celého světa prostřednictvím Garmin Express. U sportovních hodinek bezkontaktní platby přes Garmin Pay či sledování příchozích hovorů, e-mailů nebo SMS za až tak důležité nepovažuji, ale jde samozřejmě o plus. Avšak spárování s telefonem přes bluetooth má své výhody – v aplikaci Garmin Connect lze sledovat všechny naměřené hodnoty v přehledných grafech. Myslím si, že opomíjet není třeba přesnost měření činnosti během sportování a možnost jejich rozšíření přes platformu Connect IQ a ani funkci Detekce nehod. Při sportování se sejde, nezaškodilo by však samostatné SOS tlačítko. Oceňuji integrovaný přehrávač hudby, sportuje se díky tomu o něco snazší. Hodinky Garmin nabízejí vícero sportovních profilů, samozřejmě nejdůležitější je v tomto případě běh, ale s hodinkami se dá jezdit na kole, lyžovat či plavat. Za zmínku stojí virtuální trenér Garmin Coach, pochvalu si však zaslouží funkce PacePro, pomocí které lze naplánovat tempo a výškový profil závodu, na který trénujete. Garmin je, co se týče výdrže baterie, na tom velmi dobře. Max. je to 37 dní, běžně výdrž dosahuje 5 dnů. Dobíjení není bezdrátové, nejde vysloveně o minus, provádí se přes USB-A dobíjecí kabel. Na sportování jde podle mě o výbornou volbu, byť na hmotnost 96 g je třeba si chvíli zvykat.

Mimořádně levné inteligentní hodinky – to mě napadlo u tohoto modelu jako první. Přesto dokáží měřit 150+ sportovních režimů, např. běh, cyklistika, fitness, chůze, jóga, lyžování, outdoor, plavání, turistika. Nejde o vymakaný model, ovšem ani tak drahý jako konkurence, proto je třeba se smířit s tím, že nenabízí až tak mnoho funkcí. Co se nejen běhu týká, důležité jsou tepová frekvence, detekce zahájení aktivity, vzdálenost, rychlost, spálené kalorie a krokoměr, měření hladiny kyslíku v krvi a monitoring spánku (PPG senzor). Navzdory ceně je přítomno sledování polohy a trasy přes GPS, což je plusem. Hodinky působí odolně, rám je z hliníkové slitiny, korunka z nerezové oceli, odolný je také rychloupínací TPU řemínek a hodinky zvládnou ponoření do 50m. Zaujala mě výdrž, podle použitého režimu by totiž měly hodinky vydržet na jedno nabití 10 až 30 dní, to jsou dost vysoká čísla. K výhodám tohoto modelu určitě patří také možnost telefonování, upozornění na hovory a ovládání mobilní aplikací, samozřejmě je třeba přes bluetooth připojit k telefonu. NFC přítomno není. Podle recenzí se nad těmito hodinkami vyplatí uvažovat. Souhlasím, ačkoli nenabízejí takové skvělé funkce jako konkurence, cena/kvalita je na dobré úrovni.

Výdrž 18 hodin je největším problémem těchto hodinek. Jsou poměrně odolné (vodoodolné do 50 m, pouzdro je vyrobeno z hliníku) a nabízí různé typy tréninku, samozřejmostí je běh, ale na výběr jsou i méně tradiční sportovní aktivity, jako skateboarding, surfing či horolezectví. Hodinky zaznamenávají údaje o cvičení (délka, rychlost či trasa), takže po každém tréninku si můžete prohlédnout, jak se vám dařilo a zda se zlepšujete. Tuto funkce musím pochválit, považuji ji za mimořádně užitečnou. Přítomny jsou i zdravotní funkce a funkce měření sportu, podle recenzí je sledování kondice, tepu či kalorií přesné. Pro běh jsou důležité měření vzdálenosti, detekce zahájení aktivity, měření rychlosti, tempa i převýšení. Jako plus vnímám aplikace Mapy a Kompas, sledování polohy pomocí GPS a Detekci autonehody. NFC platby přes Apple Pay aplikaci, volání a posílání zpráv z hodinek přes telefon spárován pomocí bluetooth (pokud nechcete mít v telefonu SIM) také nejsou k zahození. Zaujalo mě, že hodinky poskytují přehled nejen o fyzické, ale i psychické kondici, které jsou, alespoň podle mě, úzce propojeny. Aplikace Všímavost (Mindfulness) je proto milým překvapením. Přiznávám, Apple mám ráda, co se hodinek týče, nejsem až tak náročná, proto u mě tyto zvítězily.

Mé tipy

Samostatná kategorie hodinky na běhání neexistuje, jedná se o sporttestery nebo inteligentní hodinky s příslušnými funkcemi. Pokud vás ty nejprodávanější nezaujaly parametry, cenou nebo recenzemi, možná si vyberete z mých tipů. Skutečně příznivými recenzemi se mohou pochlubit hodinky Garmin Venu 3. Až na malý dosah jim moc není co vytýkat. Příjemně mě překvapily chytré hodinky Huawei Watch GT 4 s více než 100 sportovními režimy a výdrží až 14 dní. Jak tomu název napovídá, model Garmin Forerunner 55 je určen přímo pro běžce. Nechybí mu funkce PacePro, zabudovaná GPS ani funkce Body Battery. Přemýšlet se podle vyplatí i nad hodinkami Samsung Galaxy Watch7 s pokročilým sledováním tělesné kondice.

Další články z kategorie Elektro

Vaše hodnocení:
(94.8%)