Nejprodávanější bezkontaktní teploměry. Nejlepší recenze má Cemio
„Bez dotyku, nevzrušuj se.“ Vím, nemá to nic s měřením teploty, ale vždy mě tento citát napadne, když se bezdotykové teploměry zmíní. Ty nejprodávanější nabízejí vysokou přesnost měření a jsou vnímány pozitivně. Při mém hodnocení nejoblíbenějších bezkontaktních teploměrů jsem vycházela z žebříčků popularity na známých webech, jako Heureka, Alza apod. Budu ráda, pokud můj osobní názor doplníte o své zkušenosti s těmito modely v komentářích na konci článku.
Nejprodávanější bezdotykové teploměry
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
TrueLife Care Q7 | Zobrazit produkt | |
Hetaida HTD8813 | Zobrazit produkt | |
Berrcom JXB-178 | Zobrazit produkt | |
Cemio Metric 308 Smart | Zobrazit produkt | |
Microlife NC 200 | Zobrazit produkt |
Nejprodávanější model podle více webů a navíc Produkt roku (2020 až 2023) – moje očekávání byla dosti vysoká. Musím říci, že papírově mě tento teploměr zaujal. V první řadě teplotním rozsahem (od 32 do 42,5 °C), v druhé řadě měřící odchylkou ± 0,2 °C a v neposlední řadě rychlostí měření (1 s). Pochvalu si zaslouží podsvícený LCD displej, ačkoli podle recenzí svítí krátce, možnost zapnutí/vypnutí jasu a zapnutí/vypnutí zvuku přístroje. Za rychlost měření vděčí technologii infračerveného záření, tu však používají všechny bezkontaktní teploměry. Příjemně mě překvapila výdrž 40 000 měření (napájení je řešeno pomocí 2 AAA baterií) a paměť na 32 měření. Jako velkou výhodu vnímám možnost měřit teplotu ve dvou režimech, konkrétně měření tělesné teploty a měření teploty povrchů (v tomto případě lze měřit teplotu v rozmezí 0 až 100 °C). To výrazně rozšiřuje možnosti teploměru a vlastně nahrazuje další přístroje v domácnosti. Za pozitiva považuji i upozornění na zvýšenou teplotu (tu lze nastavit) a možnost měřit teplotu domácím mazlíčkům. Poměr cena/výkon je podle mě na opravdu dobré úrovni. Teploměr mě oslovil, přestože designově nepůsobí příliš zajímavě.
Bezdotykový teploměr je podle popisu určen pro měření tělesné teploty, okolní teploty i teploty předmětů, to zní opravdu dobře, ale k dispozici jsou jen 2 režimy, a to pro měření tělesné teploty a teploty prostředí. Rozsah měření tělesné teploty (34,0 – 43 °C) a teploty předmětů (0 – 100 °C) vnímám jako dostatečný. Měřicí odchylka ± 0,2 °C při měření tělesné teploty je stejná jako u modelu TrueLife Care Q7, avšak odchylka ±2 °C při měření teploty povrchu se mi zdá poněkud vysoká. Teploměr na naměřenou teplotu upozorňuje podbarvením LCD displeje, zelená (do 37,3 °C) značí dobrou teplotu, oranžová (37,4 °C – 38 °C) mírně zvýšenou a červená (od 38,1 °C) značí horečku. Tato funkce je podle mě praktická. Rychlostí měření 1 s (díky infračervené technologii) tento teploměr nevybočuje z řady, avšak nejde o negativum. Pochválit musím uchovávání naměřených hodnot v paměti, 50 měření je více než dost, i funkci automatického vypnutí (bohužel chybí přesná informace o čase), což šetří baterii. Potěší indikátor slabé baterie (teploměr napájejí 2 AAA baterie), o něco méně již chybějící údaj o výdrži. Přestože podle popisu by měla být měření velmi přesná, podle spotřebitelů je realita jiná, co musím označit za minus. Popravdě, vzhledem k ceně podle mě nejde o špatnou volbu.
Bezkontaktní teploměr mě zaujal 3 režimy měření – teplota těla, teplota v místnosti a teplota povrchu (měření teploty vody nebo teploty kojenecké láhve). V režimu tělesné teploty je rozsah 32 – 42,9 °C a v režimu povrchové teploty 0 – 60 °C, to se mi zdá v porovnání s konkurencí trochu málo. Přesnost měření ± 0,2 °C (36,0 – 39,0 °C), resp. ± 0,3 °C (32,0 – 35,9 a 39,1 – 42,9 °C) je srovnatelná s ostatními modely. Podsvícený LCD displej podobně jako v případě Hetaida HTD8813 upozorňuje na naměřenou teplotu podbarvením. Na teplotu nad 38 °C navíc upozorňuje praktický zvukový alarm (lze vypnout). Rychlost měření 1 s je dobrou zprávou, stejně jako paměť pro 32 posledních měření. Automatické vypnutí po 30 s nečinnosti si zaslouží pochvalu, stejně jako životnost více než 100 000 měření. Napájení je řešeno podobně jako u konkurence 2 AA bateriemi, což není vysloveně minus, ale nabíjecí akumulátor by byl určitě lepší možností. Přestože podle recenzí splňuje to, co slibuje, provedení na mě působí poněkud levně.
Jedná se o teploměr 3 v 1, použít lze k měření teploty těla, předmětů a okolí, mnohonásobné využití je plusem. Rozsahem měření Microlife nezaostává, v režimu tělesné teploty je rozsah 34,0 – 43 °C a v režimu měření teploty předmětů to je 0 – 100 °C. Přesnost měření je podobná jako u konkurence. Při měření tělesné teploty je to ± 0,2 °C (35,0 – 42,0 °C), resp. ± 0,3 °C (34,0 – 34,9 a 42,1 – 43,0 °C) a při měření teploty předmětů ± 1,0 °C. Podsvícený displej je plusem, ačkoli podle výsledku měření je podbarvení pouze zelené a červené, oranžová/žlutá při mírně zvýšené teplotě chybí. Načerveno je displej podsvícený při zvýšené tělesné teplotě nad 37,4 °C, zvukový alarm se spustí při teplotě nad 37,5 °. Nejde vysloveně o negativum, ačkoli trojí barevné rozlišení bych přivítala. Chválím ukazatel správné pozice, avšak špatnou zprávou je ovládání, které podle recenzí není intuitivní. Příjemně mě překvapilo zobrazení data a času, paměť na 30 měření je menší, pořád ji však považuji za dostatečnou. Napájení řešené 2 AAA bateriemi a životnost jsou srovnatelné s konkurencí, ale opět by bylo nabíjení pomocí akumulátoru o něco lepší. Automatické vypnutí je plusem, avšak až po 60 s, což je poněkud dlouho. K výhodám musím zařadit ještě automatický začátek měření tělesné teploty a automatický test při každém zapnutí teploměru. Značku Microlife považuji za kvalitní a celkově tento teploměr není, jak potvrdily i recenze, špatný.
Jedná se o dlouhodobě populární model, což podle mě mnoho napovídá o jeho pozitivech. Paměť 32 měření, přesnost měření ±0,2 °C, alarm při vysoké teplotě (s možností vypnutí) či rychlost měření do 1 s – to jsou rozhodně plusy. Většinou se měření provádí na vzdálenost 1/3 – 5 cm, u tohoto modelu je to 5 – 8 cm, čímž ne zrovna v dobrém vyčnívá nad ostatní nejprodávanější modely. Tělesnou teplotu dokáže měřit v rozmezí 35,5 – 42,9 °C, což je menší rozsah než nabízí konkurence, ale teplotu povrchů dokáže měřit v rozmezí 0 – 118 °C, to považuji za plus. Kladně vnímám automatické vypnutí již po 10 s nečinnosti, což výrazně prodlužuje životnost baterií. Napájením bohužel tento model nepřekvapil, stejně jako ostatní je řešeno pomocí baterií (2x AA), ty jsou alespoň součástí balení. Vzhledem k ceně trochu zamrzí, že chybí barevné podsvícení podle naměřené teploty, alespoň nechybí indikace výměny baterií. Zaujala mě funkce scan, pomocí které se teplota měří skenováním po celém těle, čímž je výsledek přesnější. Podle recenzí se do něj vyplatí investovat, avšak musím se přiznat, podle mě nejde o nejlepší poměr cena/výkon.
Mé tipy
Ne všechny opravdu dobré produkty, ať už se to týká poměru cena/výkon, recenzí nebo parametrů, se pokaždé dostanou mezi nejprodávanější. Designem i funkcemi mě oslovil i digitální teploměr Tesla Smart Thermometer. Poměrně levný bezdotykový teploměr Vitamy Zoom mě zaujal mimo jiné odolností proti pádu z výšky 90 cm. Trochu dražší je model Beurer FT 100, nicméně jde o lékařský výrobek s pamětí až na 60 měření. Za kvalitní považuji i teploměr Hartmann Thermoval Baby, měřící odchylkou pouze ±0,1 °C.