Nejprodávanější Android TV boxy. Nejlepší recenze má Homatics
Zařízení, které udělá i z poměrně hloupé TV chytrou? Android TV box to dokáže. Nejprodávanější modely nemusí být automaticky nejlepší, ale oblíbenost svědčí o tom, že je nad nimi třeba alespoň přemýšlet. Podívala jsem se na nejoblíbenější Android TV boxy na našem trhu, přičemž jsem vycházela z údajů na stránkách jako Heureka, Alza atp. Můj osobní názor na tyto produkty můžete doplnit o své zkušenosti v komentářích na konci článku.
Nejprodávanější Android TV boxy
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Xiaomi TV Stick 4K | Zobrazit produkt | |
Homatics Box R | Zobrazit produkt | |
Xiaomi TV Stick | Zobrazit produkt | |
Google Chromecast 4 | Zobrazit produkt | |
Strong LEAP-S3 | Zobrazit produkt |
Jednoduché a levné řešení – přestože multimediální centrum Xiaomi podporuje pouze Full HD obraz (rozlišení při 60 FPS), je oblíbené. Přestože RAM má kapacitu jen 1 GB a úložiště 8 GB, spotřebitelé si v recenzích na výkon příliš nestěžují. Výrazné minus tomu tak asi nebude. Procesor Amlogic AMLS805Y se 4 jádry je poněkud starší, ale stále poměrně rychlý, takže streamování je obvykle bezproblémové. Plusem je podpora prostorového zvuku Dolby Audio a DTS Surround Sound (dekódování zvuku DTS a Dolby Multichannel HD Audio Decoding), za to si zaslouží tento levný přístroj palec nahoře. Operační systém není nejnovější, ale Google Android 9.0 Pie nabízí intuitivní rozhraní a nechybí Google Play ke stahování aplikací a ani Google Assistant, takže se Xiaomi TV Stick stane součástí inteligentní domácnosti. Podle Heureky jde o Produkt roku 2021 a 2022, což samo o sobě svědčí o jeho kvalitách. Poměr cena/výkon považuji za velmi dobrý. Mi TV Stick se do TV zapojuje prostřednictvím HDMI portu a připojuje pomocí WiFi 5, ovladač funguje přes Bluetooth 4.2. Jedná se o nekomplikovaný přístroj, ale to nepovažuji za minus. Zařízení sice plní účel, ale občas ztrácí signál a zamrzne obraz. To není dobrá zpráva. Popravdě, parametry nejsou nejhorší, ale chcete-li tento typ multimediálního centra, zvolte si raději 4K model.
Cena je vyšší jen o pár korun, přitom je obraz mnohem lepší, 4K při 60 FPS, zlepšil se operační systém – Google Android 11 – a zvýšila se i operační paměť na 2 GB (interní zůstala stejná – 8 GB). O kvalitě a oblíbenosti multimediálního centra svědčí i ocenění Produkt roku 2023. Díky podpoře prostorových formátů Dolby Audio a DTS Surround Sound je zvuk i v tomto případě kvalitní. Plusem jsou v případě obou Xiaomi zařízení malé rozměry. Já to považuji za plus, samozřejmě, ne každému to musí vyhovovat. Ovládání je možné hlasem pomocí Google Assistant, ale také prostřednictvím ovladače, ten v balení nechybí. Samozřejmostí je Chromecast pro zrcadlení obrazu z telefonu, notebooku nebo tabletu. To je samozřejmě plus. Očekávání byla větší než v případě předchozího modelu, ne všechna se naplnila. Zařízení se stále sem tam zasekne a je nutné jej restartovat. To mu k dobru neslouží.
Přestože v názvu má toto zařízení Google, bez adaptéru běží na operačním systému Android, dostupné jsou tak všechny Android aplikace. Mohlo by tak jít, tedy alespoň podle mě, o dobré propojení těchto dvou systémů. Podporované rozlišení (4K), podporované video formáty (HDR 10+, HDR10, HLG), ale také podporované audio formáty (Dolby Atmos) a konektivita (Bluetooth, WiFi) nejsou na špatné úrovni. Podobně jako Xiaomi TV Stick se k TV připojuje pomocí HDMI, verze 2.0. Ovládání pomocí dálkového ovladače a hlasového asistenta Google Assistant je očividně standardem. Přesto je třeba pochlubit, že Google Chromecast 4 v tomto případě nevyčnívá z řady. V balení je i 1,5metrový napájecí USB-A/USB-C kabel, to není na škodu. Zrcadlení obrazovky nechybí, to je dobrá zpráva. Zařízení má elegantní design, jedná se o malé plus. Mé pocity jsou v případě tohoto multimediálního centra smíchány. Má mnoho plusů, to nepopírám, ale recenze až tak skvostné nejsou. Podle spotřebitelů je chod pomalejší a zařízení občas mrzne, to rozhodně nepotěší.
Recenze nejsou nejhorší, chválím množství podporovaných video a audio formátů, konektivitu a rozhraní, dokonce i funkce a podporované aplikace. Zařízení podporuje 4K rozlišení, RAM má 2 GB, úložiště 16 GB a operační systém Android 11 – to jsou parametry srovnatelné s Xiaomi TV Stick 4K. Video formáty ( AVI, MP4, WMV, MPG, M-JPEG, SMV, AMV, H.265, HEVC, HDR 10+, TS, MKV, HDR10, MPEG) a audio formáty (AAC, AC‑3, AIF) , AIFF, ALAC, AMR, APE, Apple Lossless, ASF, Audible, DD, DFF, Digital Plus, Dolby TrueHD, DSD, DSF, DTS, DXD, E-AC-3, FLAC, LPCM, MP2, MP3, MP4, OGG, TrueHD, TTA, WAV, WAVE, WMA, WV) dokazují, že multimediální centrum si mezi konkurencí vede víc než dobře. Ovládání je řešeno pomocí dálkového ovladače a hlasem přes Amazon Alexa nebo Google Assistant. Možnosti tohoto zařízení tím však nekončí, WiFi je duální, 5 GHz připojení není problém. To musím pochválit, podle recenzí je totiž datový tok stabilní. Zařízení je certifikováno společností Google, což značí, že nechybí podpora jejích produktů. Konektivita je fajn, ale pochvalu si nezaslouží port USB 2.0, ten může být jako doplňkový, ale pokud jde o jedinou možnost, považuji to za minus. Strong LEAP-S3 mě zaujalo, nabízí skvělý obraz i zvuk (Dolby Vision a Dolby Atmos), nechybí mu vestavěný Chromecast ani možnost připojení bluetooth zařízení. Mnozí Android TV boxem vyčítají ovladače bez čísel, podle mě je to jen věc zvyku.
Vskutku příznivé recenze, 4K rozlišení, operační systém Android TV 11 s automatickou aktualizací, slot na MicroSD kartu pro rozšíření paměti, to vůbec není špatné. Nejenže jde o Android TV box, ale lze jej propojit s hlasovým asistentem Google Assistant, což značí, že je možné i jeho ovládání hlasem. Pokud dáváte přednost klasice jako já, potěší vás minimalistický ovladač. Operační paměť není nejmenší, má 2 GB, přesto je slot pro rozšíření interní paměti dobrou zprávou. Interní paměť má 16 GB. Procesor Amlogic S905X4 je, a potvrdily to i recenze, rychlý a spolehlivý. Chválím zabudovanou funkci Chromecast, TV lze jednoduše propojit se smartphonem (tabletem si notebookem) a zrcadlit obsah. Pozitivně vnímám konektivitu přístroje, USB typu C, USB 2.0, USB 3.0, Ethernet konektor, S/PDIF optický digitální audio výstup, Dolby Digital/Dolby Digital Plus, WiFi 5 a Bluetooth 5.0 – to ani náhodou není málo. Předinstalovaných aplikací není až tak mnoho (YouTube, Netflix, Google Play obchod, Prime Video), ale dobrou zprávou je, že Homatics Box R podporuje různé další aplikace. MAX, Disney+, Magio TV, Skylink, Antik TV či VOYO. Spotřebitelé chválí výkonnost, rozlišení i synchronizaci s TV. Co se týče poměru cena/výkon, je na vysoké úrovni, to chválím. Trochu zamrzí, že přizpůsobení frekvence obrazu není automatické (chybí funkce Auto Frame Rate), ale podle mě jde o detail. Vypadá dobře na první i druhý pohled, podle mě se ho vyplatí vyzkoušet.
Mé tipy
Překvapivě je nabídka Android TV boxů docela široká. Nejprodávanější se možná řadí k nejlepším, ale zrovna vám vyhovovat nemusí. Pokud hledáte zařízení s ovladačem s číselníkem a samozřejmě s kvalitním obrazem i zvukem, doporučuji Nokia Streaming Box 8000. V případě, že jsou pro vás podstatné pozitivní recenze, zaujmout vás může zařízení Mecool KM2. Osobně mě zaujal i model Blaupunkt B-Stream Box, poměr cena/výkon se mi zdá na velmi dobré úrovni. Za pozornost stojí i multimediální centrum TESLA MediaBox XA400. Nejenže se jedná o ověřenou značku, ale nabízí inteligentní funkce.